ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Наші партнериНовини
21 грудня 2010

Громадські організації очікують від влади «добро» на чесні державні гранти

http://govgrant.org.ua/wp-content/uploads/2010/12/%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B5-%D1%81%D1%83%D1%81%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D1%96-%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0.png
 

На урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада» оприлюднено проект Постанови «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з визначення програм, проектів (заходів), розроблених громадськими організаціями, для виконання яких надаватиметься державна фінансова підтримка».

Проект Постанови Кабінету Міністрів України розроблений Міністерством економіки України на виконання доручення прем’єр-міністра України Миколи Азарова щодо розроблення ефективних та прозорих механізмів державної підтримки громадських організацій (доручення Мінекономіки та іншим органам виконавчої влади від 03.04.2010 р. № 17406/1/1-10). Нагадаємо, що до 10 січня 2011 року Мінекономіки має подати Постанову на розгляд уряду.

Активно працюють над покращенням проекту Постанови Український незалежний центр політичних досліджень, Інститут політичної освіти, Мережа розвитку європейського права, Центр громадської адвокатури, Мережа людей, що живуть із ВІЛ, Міжнародний фонд «Відродження», Відділ громадського партнерства Львівської міської ради, Міжнародний центр некомерційного права, Творчий центр ТЦК,  Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадянського почину «Єднання».

Чому необхідно врегулювати державну фінансову підтримку для громадських організацій?

Україна вже виділяє значні суми для державної фінансової підтримки громадських організацій. У 2009 році ця сума склала 151,5 млн грн, у 2010 році – 186,5 млн грн. Проте законодавство чітко не визначає, як має здійснюватися розподіл цих коштів. Органи виконавчої влади мають можливість розподіляти кошти між громадськими організаціями в ручному режимі, без визначення публічних пріоритетів та процедур, часто – в умовах конфлікту інтересів. Тільки незначна кількість ОГС має доступ до державної фінансової підтримки. Оцінити, чого досягають громадські організації за кошти платників податків і як це сприяє задоволенню інтересів громадян, неможливо.

Що пропонує проект Постанови «Про затвердження Порядку проведення конкурсу…»?

 1. Всі центральні органи виконавчої влади розподілятимуть державну фінансову підтримку для громадських організацій на конкурсних засадах відповідно до єдиного порядку.
 2. Органи виконавчої влади, як центральні та місцеві, передбачатимуть фінансову підтримку громадських організацій під час складання проектів відповідних бюджетів.
 3. Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюватиметься за місяць до закінчення прийому документів як на офіційному сайті організатора, так і на сайті «Громадянське суспільство і влада». В оголошенні про проведення конкурсу обов’язково зазначатимуться умови конкурсу та вичерпні вимоги до конкурсної пропозиції.
 4. Конкурси проводитимуться напередодні формування бюджетних запитів і відповідні кошти передбачатимуться в бюджетних запитах на наступний рік. Це дозволить переможцям конкурсу починати реалізацію програм, проектів та заходів з початком календарного року.
 5. Членами комісій не зможуть бути засновники, керівники, члени керівних чи дорадчих органів або працівники громадських організацій, що беруть участь у конкурсі. В разі виявлення конфлікту інтересів у членів конкурсної комісії рішення щодо визначення переможців конкурсу підлягатиме перегляду.
 6. Всі рішення конкурсних комісій будуть оприлюднюватися.
 7. Члени конкурсної комісії оцінюватимуть проекти за чітко визначеними критеріями, а переможці конкурсу визначаються на основі суми оцінок членів конкурсної комісії.
 8. Організатори конкурсів будуть проводити моніторинг реалізованих програм та заходів, результати якого будуть оприлюднені на власному веб-сайті.

У чому проблема?

 1. Для місцевих органів виконавчої влади не встановлено жодних вимог щодо обов’язкового використання конкурсних механізмів. Місцеві органи виконавчої влади зможуть необмежено використовувати власні порядки проведення конкурсів або не використовувати жодних.
 2. Не визначено засади визначення пріоритетів державної фінансової підтримки громадських організацій. Пріоритети фінансування залишаться випадковими та далекими від інтересів громадян.
 3. Встановлено нечіткі критерії не допуску громадських організацій до участі у конкурсі та до участі у другому етапі конкурсу. Громадським організаціям може бути відмовлено в участі у конкурсах на основі суб’єктивних оцінок.
 4. Відсутня вимога щодо обов’язкової участі представників громадських організацій у конкурсних комісіях. Це звужує права громадських організацій порівняно із діючими порядками проведення конкурсів окремих органів виконавчої влади, де вже передбачено обов’язкову участь представників громадських організацій у конкурсних комісіях.
 5. Не передбачено процедуру добровільного заявлення конфлікту інтересів членами конкурсних комісій. Рішення конкурсних комісій можуть постійно переглядатися через виявлення конфліктів інтересів і ніхто із переможців конкурсу не зможе перейти до реалізації проектів.
 6. Не передбачено можливості здійснення авансових платежів для громадських організацій-виконавців проектів, програм та заходів за рахунок бюджетних коштів. Громадські організації змушені будуть шукати додаткові джерела фінансування для покриття необхідних витрат. Проте вирішення цієї проблеми потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України.

Громадські пропозиції

 1. Порядок проведення конкурсів проектів має бути обов’язковим для місцевих органів виконавчої влади.
 2. Пріоритети конкурсу мають підлягати громадському обговоренню.
 3. Запровадити процедуру добровільного заявлення членами конкурсних комісій про наявність конфлікту інтересів до початку розгляду конкурсних пропозицій.
 4. Представники громадських організацій мають обов’язково входити до складу конкурсних комісій та складати не менше третини від кількості членів конкурсної комісії.
 5. Визначити чіткі критерії не допуску громадських організацій до участі у конкурсі та до участі у другому етапі конкурсу.

Внесення до проекту Постанови «Про затвердження Порядку проведення конкурсу…» відповідних змін та уточнень дозволить чітко визначити процедури проведення конкурсів проектів та створити умови для ефективного використання бюджетних коштів.

Пропозиції та зауваження до проекту Постанови можна надсилати Міністерству економічного розвитку і торгівлі (01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 12/2). Контактна особа: Олексій Олексійович Стельмах, тел.: (044) 596-67-75, e-mail: ostelmakh@me.gov.ua. Копії листів надсилайте, будь ласка, в УНЦПД Анастасії Красносільській  anastasia@uncpd.kiev.ua.

Проект Постанови «Про затвердження Порядку проведення конкурсу…»

Таблиця громадських пропозицій до проекту Постанови

http://govgrant.org.ua/?p=878#more-878Коментарі

Захист від спаму *
 
УКР   РУС   ENG
пошук
e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.