ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Аналітика
9 квітня 2005

Влада і бізнес – партнери

Проект статті, Бойко Ю.В.

Проект статті «Влада і бізнес – партнери»


Бойко Ю.В.


Вступ


В українському бізнесі я з 1991 року. Вивчав досвід підприємницької діяльності у США, Західній Європі. Але ніколи і ніде не бачив такого сплеску активності і емоцій у стосунках влади і бізнесу, як в Україні у лютому – березні 2005 року. Для мене особисто сплеск – це і лихоманковий пошук власної відповіді на запитання «Як працювати бізнесу?», і дискусії між бізнесменами і владою з цього ж питання, до яких я виявився залучений і як бізнесмен, і як голова громадської організації. Мої зобов’язання перед громадськістю змушують дивитись на все і з точки зору простих громадян. А дивитись є на що: початок роботи Ради імпортерів при КМУ, до якої обраний, участь у створенні Громадської ради при ДМСУ, участь у Форумі «Влада і бізнес – партнери»…


Хронометраж моєї діяльності після обрання до Ради імпортерів показує: 10 – 12 годин щоденно приділяю тільки цій справі: щоб зробити щось з нашім Урядом, доводиться працювати в його режимі. Але працювати багато – саме просте. Найважливіше – зрозуміти владу і знайти з нею спільну мову (хоча, за теорію, це влада має шукати спільну мову з громадянами). Після згаданого Форуму спілкувався з декількома бізнесменами: кожен зрозумів владу по - своєму… Тому


Діалог з владою треба починати з пошуку спільної мови, тобто з «узгодження ментальних моделей». Це й буде основним змістом статті.


1. Про форум


написано багато, але не бізнесменами. Тому нижче - тільки важливі для бізнесу деталі.


Представництво – солідне. Я бачив і керівників середнього бізнесу, і В. Пінчука, С. Таруту. Рівень влади – найвищий: В. Ющенко, Ю. Тимошенко, А. Кінах, С. Терьохін, В. Пинзеник і нижче. Кинулась в очі переважність тих, кому за 50. Невже в нас такий старий бізнес (чи влада)? Демократичний регламент: президент власноруч відсторонив більшість тих, хто був записаний, і надав слово бажаючим. Утворилась справжня відверта дискусія з наданням доручень розібратися, зняти з посад… Скептики «Форум – це звичайна PR – акція влади» - отримали ляпасу.


2. Президент ще раз дав зрозуміти, що він є і залишиться СОВІСТЮ НАЦІЇ


Головна теза його звернення до бізнесу проста: дві третини населення України – за межею бідності, уряд Януковича залишив бюджетні борги більше 20 млрд гривень, 50 – 55% економіки перебуває у тіні, тому у влади і бізнесу немає іншого виходу, як стати чесними і разом подолати бідність.


В. Ющенко пообіцяв зробити все від нього залежне, щоб ВЛАДА:


- Була чесною, не крала і не брала хабарів. Всі керівники минулої влади будуть змінені на чесних людей. Вимоги до чиновників будуть жорсткими: відразу після оголошення записки з зали, Президентом було дано доручення розглянути питання про звільнення начальника з податкової за можливе сприяння роботі приватного підприємства. Відповідальність за чесність чиновників покладено і на бізнесменів: «Не давайте хабарів, і ви отримаєте статтю прибутку»;


- Створила рівні умови для всіх бізнесменів. Не буде пільг для обраних, не буде вільних економічних зон і т.і. Влада не буде «кришувати» одні бізнеси і «наїзжати» на інші. Це було продемонстровано на гучній справі останніх місяців: проблем холдінгу «Бліц – Інформ». Ющенка повідомили, що минулого року на президента «Бліц – Інформу» С. Мельничука «наїзжали» від минулої влади з метою прибрати до рук пакет акцій прибуткового холдінгу (погрози, ув’язнення…). Відбилися. Цього року ситуація повторюється: знову Мельничук за гратами, але вже за вказівкою, як кажуть, нової влади. Реакція Президента: якщо будете свідчити про цей випадок в суді, всі винні будуть покарані. Ми зрозуміли так: винні і від колишньої, і від сьогоднішньої влади. Але бізнесмени із Сходу України на мою розповідь про події форуму відреагували швидко: «Нова влада уже активно «кришує» бізнеси на Харківщині, Донеччині». Проте, давати свідчення в суді бізнесмени зі Сходу відмовились;


- Була відкритою. Це я можу засвідчити, особисто взявши участь у трьох заходах, згаданих на початку статті. На засіданнях і Ради імпортерів, і Ради при Держмитслужбі, майже кожен мав змогу виступити, а всі слушні пропозиції були почути урядовцями і чиновниками ДМСУ. По пропозиціям відразу давались доручення, деякі проблеми вже зняті. Важливе завдання бізнесу – використати сьогоденну відкритість влади для того, щоб довести дієвість Громадських рад органах влади: пропонувати владі те, до чого вона не дійде, дивлячись на життя з Грушевського;


- Створила умови для цивілізованої зовнішньо – економічної діяльності : пришвидшила і спростила митне оформлення, зменшила ставки мита, врегулювала індикативні ціни і т.і. Але при цьому – «Контрабанда – стоп!». Тут вперше під час Форуму бізнесмени повитягували калькулятори. Про результати – трохи пізніше, у розділі «Конкурентноздатність»


- Створила нормальні «податкові» умови для бізнесу. А потім Президент сказав таке, що мене і багатьох інших шокувало: ставки податків (ПДВ 20%, податок на прибуток 25%, прибутковий 13%) в Україні – на рівні європейських. Є надлишковий тиск на фонд заробітної платні – скоригуємо. І, будь ласка, сплачуйте всі податки! Невже Президент не знає, що сплата таких податків при наявних невисокій платоспроможності споживачів і унікальній українській системі адміністрування податків призведе до банкрутства середнього і великого бізнесу, навіть якщо не давати хабарів? Невже Президент не знає про такі перли вітчизняної сплати податків, коли не отримавши грошей ти сплачуєш податки за підписання акту, коли випадково отримавши гроші в останній день місяця і не витративши їх, можеш втратити 37.5% від них? І невже Президент не знає, що в європейських країнах існує безліч податкових пільг (однакових для всіх, не тільки близьких до влади) і для нових, і для малих, і для інноваційних, і для віддалених, і для … підприємств? І там, до речі, майже всі витрати – це насправді витрати… Емоційний виступ Л. Черновецького («Ні ПДВ!» і т.і.) на форумі трохи підбадьорив підприємців. Оптимізму додала і Ю.Тимошенко. Виявляється, влада прораховує шляхи зменшення податкового тиску на український бізнес, а одним з перших завдань Ю.Тимошенко – Прем’єра було завдання фахівцям з’ясувати можливість введення в Україні замість ПДВ і податку на прибуток податку на реалізацію із ставкою 7-10%. Але всі зрозуміли, що це тільки ідея, і, до того ж ефемерна, бо рух України у ЄС передбачає залишення ПДВ (це необхідна умова членства в ЄС). Оптимізму поменшало і після вивчення проекту змін до бюджету – 2005: зменшення податкового тиску не передбачається. Після порозуміння цього мені відразу захотілось забрати назад свого листа до політолога М. Михайленка. Михайленко запропонував нашій громадській організації провести круглий стіл з американським політиком Д. Конленом, який радить Україні 5 – 6% податок з реалізації і інші зміни таким чином, щоб оптимізувати податковий тиск. У листі Михайленку я написав: «Пропозиції Д. Конлена очевидні, не містять нічого нового і т.і.». Як же я був неправий! Нашій владі цей круглий стіл конче потрібен. І він обов’язково відбудеться 7 чи 14 квітня!


3. Як відреагував бізнес на обіцянки і пропозиції влади?


Знову поліз у кишені за калькуляторами. Підставив у свої нехитрі Excel – таблички нові дані. Що ж буде, якщо будемо сплачувати всі митні платежі і всі податки, як попросила влада? Ми ж не є злодіями, контрабандистами, крадіями на генетичному рівні. Ми хочемо зробити Україну квітучою і працювати чесно! Для цього відстояли Майдан і привели нову владу, яка обіцяла створити умови для цивілізованого бізнесу. Підрахунки дали таку картину.


4. Конкурентноздатність українського середнього бізнесу у разі виконання рекомендацій форуму «Влада і бізнес – партнери»


на прикладі імпортерів і виробників побутової техніки (з використанням публікацій в пресі і аналітичних матеріалів).


Маємо завдання:


Вихідні дані – це основні рекомендації форуму «Влада і бізнес – партнери»:



  1. Буде виконано програму «Контрабанда – стоп!». Програма передбачає зниження мита у середньому до 10%, але проходження всіх товарів через митницю з обов ’ язковою сплатою ПДВ 20% і мита;
  2. Податки залишаться без істотних змін, можливо зменшення податків на заробітну платню. Пільги із сплати податків буде скасовано.

Запитання: Що відбудеться на ринку побутової техніки після виконання цих рекомендацій?


Як працював бізнес в Україні раніше? Використовувались різні «пільгові схеми» імпорту (заниження вартості, ввезення через ВЕЗ, «за рішенням суду» і т.і.), в результаті імпортер витрачав на ввезення товару до України 7 - 15% від реальної вартості товару. При продажі товарів в Україні теж використовувались різні «схеми оптимізації оподаткування». Ціни на товари були на рівні чи нижче європейських. Ринок, попит постійно зростали. Виникло багато потужних компаній – імпортерів і мереж супермаркетів побутової техніки: Фокстрот, Ельдорадо, АБВ Техніка, МВМ, Домотехніка … Деякі з цих компаній відкрили власне виробництво – складання з імпортованих комплектуючих.


Що буде у разі успіху програми «Контрабанда стоп» у нинішньому її вигляді? Сплата повних ПДВ на імпорт (20%) і мита (в середньому 10%) призведе до зростання роздрібних цін приблизно на 15%. Якщо будуть сплачуватись повністю всі інші податки при внутрішньому продажу, ціни зростуть ще приблизно на 10 - 15%. Загальне підвищення цін можливе до 30%. Але, якщо компанії, які працюють на цьому ринку, дійсно мають достатній запас рентабельності, вірогідним є збільшення роздрібних цін на імпортовану побутову техніку тільки на 20%. Ціни на техніку, що буде вироблятись в Україні з імпортованих комплектуючих, зростуть відносно до існуючих на 10%, якщо вдасться пролобіювати ставку мита для комплектуючих 0%.


Виникають запитання і попередні відповіді (вони - предмет дискусій):



  1. Чи готовий український споживач до 10 – 30% зростання цін? Думаємо, ні. Продажі зменшаться;
  2. Розрахунки свідчать, що сплата всіх платежів на митниці, а також всіх інших податків згідно діючого законодавства призведе до банкрутства більшості українських середніх підприємств. Більшість малих підприємств удаються захищеними єдиним податком, а великі – як в усіх країнах (законними і не дуже зв’язками з владою);
  3. Чи витримає вітчизняний бізнес за умови падіння попиту конкуренцію з боку західних і східних закордонних компаній (які мають кращі ціни від виробників завдяки великому обсягу закупівель, мають краще підготовлену (за десятиріччя роботи) до конкуренції ринкову інфраструктуру, мають потужні фінансові мускули – можуть довго працювати без прибутку. Кажуть, в бізнес - плані «Метро» перші 5 років в Україні - безприбуткові)?
  4. Чи витримає вітчизняний бізнес, перейшовши на роботу «по – білому», за умови падіння попиту, конкуренцію з боку російських компаній, які працювати «по-білому» не поспішатимуть?

Висновки і пропозиції владі від бізнесу:



  1. Швидке встановлення нових правил гри для українського бізнесу новою владою (ліквідувати всі пільги і ВЕЗ, платити всі податки, «Контрабанда –стоп!», не платити хабарі, не використовувати «кришування» влади і т.і.) позбавить український бізнес конкурентних переваг, до яких він звик за останнє десятиріччя, і які компенсували залишковий податковий і корупційний тиск. Це призведе до різкого падіння конкурентоспроможності українських компаній по відношенню до російських і західних компаній;
  2. Для збереження конкурентоспроможності українських компаній після встановлення нових правил гри владі треба встановити перехідний період 2 – 3 роки, на початку якого встановити рівень податкового тиску у 2 рази менше оптимального, з щорічним збільшенням його до оптимального наприкінці перехідного періоду. Яку форму зниження податкового тиску тільки на вітчизняні підприємства обрати – це непросте питання для нової влади;
  3. Рівень надходжень до бюджету від середніх підприємств під час цього перехідного періоду, якщо він буде запроваджений, не тільки не зменшиться, а збільшиться за рахунок виведення з тіні (суттєво збільшаться і митні платежі, і сплата податків).

Післямова


Якщо ж перехідний період запроваджено не буде – ласкаво просимо «Євромарт», «Медіамарт» (найбільші в Європі мережі супермаркетів побутової техніки) і інші «…марти». Тоді назву статті можна буде поміняти: «Влада і іноземний бізнес – партнери».

УКР   РУС   ENG
пошук




e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.