ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Аналітика
4 травня 2005

Круглий стіл завершено, діалог розпочато

Круглий стіл завершено, діалог розпочато


Податкова реформа: час для дискусій


 


Це була приватна ініціатива. У листі до голови Правління ВГО “Успішна Україна” Юрія Бойка політолог Максим Михайленко запропонував провести круглий стіл з проблем оподаткування з відомим американським політиком, екс-конгресменом Джоном Конленом. Пан Конлен прожив 10 років у країнах СНГ, з них останні 5 — в Україні, консультує український уряд з питань оподаткування. Його головна ідея — реформування податкової системи, наприклад, заміна ПДВ обмеженим податком з продажів. Отже, виникла ідея зібрати круглий стіл, запросити п. Колена, трьох-чотирьох економістів, когось з податкової, з Уряду... Тема, як для нашої країни, постійно актуальна, болюча, але вже й дещо застаріла, нецікава — так часто і так безплідно в нас говорять про безлад в податковій системі, про перепони для розвитку бізнесу, втрати інвестицій тощо...


Та сталися зміни. За кілька місяців своєї діяльності Уряд запровадив такі програми, проекти і норми, які, маючи на меті загальне поліпшення економіки, поставили під удар вітчизняного виробника, а цілу низку малих та середніх підприємств — на межу банкрутства. Сколихнув прийнятий без відповідного обговорення Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України” № 2505-IV від 25.03.2005. В бізнес-середовищі висловлюють відверте незадоволення, а в урядових колах заговорили про необхідність дій задля поверненню Уряду довіри бізнесу.


Всі ці настрої відбилися і впливали на підготовку круглого столу, до якої підключилося ВГО “Нова формація”. В результаті захід із запропонованої зустрічі “трьох-чотирьох економістів” перетворився на представницький форум “Податкова реформа — шляхи та механізми впровадження”, який відбувся 14 квітня і в якому взяли учать представники Державної податкової адміністрації на чолі з О. І. Кирєєвим, Міністерства економіки, Міністерства фінансів, депутати Верховної та Київської міської рад, лідери громадських об’єднань, члени Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України, керівники незалежних структур, незалежні експерти.


До порядку денного були винесені конкретні проблеми, однак дискусія одразу вийшла за межі суперечок про “ставки” і “схеми”, піднявшись на рівень питань про престижність бізнесу за таких умов, про ставлення держави до бізнесу і бізнесу до влади, про пошуки шляхів для порозуміння і спільної праці, про необхідність системного підходу до законодавчих змін тощо. На цьому наголосив і заступник голови ВГО “Нова формація” В. М. Співаковський, який зазначив, що час шукати і знаходити точки порозуміння та взаємодії, з яких і влада, і бізнес окремо на чомусь втратять, але разом обов’язково виграють. Одним із завдань цього форуму було спрямування “меседжу” до малого і середнього бізнесу країни про те, що відбуваються позитивні процеси узгодження дій влади та підприємців.


З 1997-го року основні ставки податків вже знижувались, “і що з того? Нічого!” — як сказав один із заступників голови ДПА України. З вуст п. Кирєєва лунало, що в ДПА зацікавлені у діалозі з бізнесом, у тому, щоб перекласти знання і практичний досвід підприємців у норми податкового кодексу, які б відповідали інтересам держави, бізнесу і світовим стандартам. Зі свого боку, представник Міністерства фінансів заявив, що Мінфін шукає фахівців для “доведення до розуму” Податкового кодексу, а бізнесмени висловили побажання, щоби в цьому відомстві нарешті з’явилися люди, які заробили хоча б одну копійку власною справою. Отже, плацдарм для порозуміння створено, лишається тільки почати спільну роботу.


Але з чого починати? Абсолютно всі учасники круглого столу (і, думаю, кожен, хто хоч раз мав справу з податками) погоджуються, що українське податкове (і не тільки) законодавство є вкрай заплутаним і непрозорим. Думки з цього приводу узагальнила народний депутат Ксенія Ляпіна, яка висловила сумнів, чи можна вважати наше податкове законодавство системою — радше набором законодавчих актів. Останні 2 роки проблемою в Україні було не стільки зависоке ПДВ, скільки те, що кожні 2-3 місяці виходить ініціатива, яка змінює наше заплутане законодавство на ще заплутаніше. В результаті маємо повну нестабільність, яка негативно впливає на національне виробництво і не сприяє залученню інвестицій.


Зміна ПДВ не є такою вже істотою, щоби привести до України інвесторів, вважає американський політик Джон Конлен. Він запропонував відпрацьований в інших країнах механізм податкової “гільйотини”, коли спеціальна комісія з представників різних галузей вивчає законодавчі норми, які справді є необхідними і стимулюючими економічний розвиток. Норми, дієвість яких податківці не змогли довести, відсікаються із законодавства.


Українська економіка повинна починати працювати за новими правилами, але введення нових “правил гри” має бути поступовим, із запровадженням перехідного періоду на 1-3 роки, вважає голова Правління ВГО “Успішна Україна” Юрій Бойко. За цей час українські підприємці мають, за підтримки Уряду, “зміцнити м’язи”, щоб успішно конкурувати з іноземцями.


За умов, коли існує “варіативність прочитань” податкового законодавства, виникає ще одна проблема, зазначена на форумі, — відсутність презумпції невинності підприємця. Якщо одну й ту саму комерційну операцію підприємець і податківець обраховують за різними схемами, причому обидві закріплені законодавчо, то неправим врешті буде підприємець, звинувачений у намаганні приховати гроші від бюджету. В країнах, де діє презумпція невинності, існує розуміння того, що саме підприємницька діяльність наповнює бюджет, отже зростають її престиж і повага до бізнесу.


Звичайно, у підприємців, податкової та законодавців — до певної міри різні цілі, але важливо, щоби Вибори-2006, які вже зараз майорять орієнтиром для багатьох політиків, не вплинули на виваженість прийняття економічних рішень. Адже заручниками недосконалого законодавства є не тільки бізнес, а й самі податківці, і ті, хто підтверджує фінансову звітність, — аудитори. Про це заявив Вадим Линник, президент Української асоціації сертифікованих бухгалтерів і аудиторів. На його думку, однією з причин непрозорості податкового законодавства є намагання регулювати ним економічні процеси, тимчасом як це не є його завданням. Серед причин неефективності українського Податкового кодексу (ПК) було названо базу оподаткування, яка існує, та деякі інші норми, що фактично планують та узаконюють правопорушення.


Учасники дискусій дійшли згоди, що ПК, який пропонується, повинен пройти широке громадське обговорення. З цією метою ними запропоновано підприємцям і представникам влади взяти участь в обговоренні проекту ПК на електронному Форумі, який буде діяти в режимі он-лайн до 15 травня 2005.


Результатом роботи круглого столу стало також Звернення до органів влади і громадськості. У ньому учасники форуму висловили підтримку дій української влади, спрямованих на подолання бідності та детінізацію економіки, водночас висловивши занепокоєння станом проведення податкової реформи, відсутністю цілісної концепції побудови системи оподаткування та можливих наслідків запровадження змін до податкових законів, передбачених Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік...” (далі — Закону).


Учасники круглого столу “Податкова реформа — шляхи та механізми впровадження “ вийшли до влади із конкретними пропозиціями щодо вдосконалення податкової політики та законодавства. Перш за все, слід скоригувати дію нових податкових норм Закону, нівелювати їх негативний вплив на ті об’єкти господарювання, які не могли передбачити їх введення і понесли матеріальні втрати. Одним із шляхів може бути перенесення терміну введення Закону в дію на 1 липня 2005.


Мінфіну до 15 травня 2005 запропоновано розглянути пропозиції щодо зменшення ПДВ до 15 %, введення єдиного соціального податку на заробітна платню у розмірі 20-25 %, зменшити ставку на прибуток до 20 %. Запропоновано також реорганізацію органів державної податкової служби, а також реформувати податкову міліцію.


Учасники також вважають, що рівень взаємодії Державної податкової адміністрації з громадськістю має бути суттєво підвищений і закликають підприємців, податківців та представників влади взяти активну участь в обговоренні Податкового кодексу.


 


 

УКР   РУС   ENG
пошук
e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.