ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Наші партнери



Реформування податкової системи України

Круглий стіл «Погляд оптимістів на гарячі українські проекти: Бюджет – 2007, Реформа податкової системи, Стратегія розвитку країни»

Інтелектуальна еліта суспільства вимагає змін! Висновки круглого столу.

 

2 листопада 2006р. у Міжнародному центрі перспективних досліджень відбувся круглий стіл “Погляд оптимістів на “гарячі” українські проекти: Бюджет-2007, реформа податкової системи,  стратегія розвитку країни”, який був організований за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". У заході взяли участь близько 30 осіб, і найактивніше на запрошення “Успішної України” відгукнулися представники громадських організацій і бізнесмени. Ми також вітали кількох науковців і державних службовців (представники юридичного Департаменту ДПАУ), які були активними учасниками дискусії.

«Успішна Україна» запропонувала на розгляд колег свою концепцію реформування, розраховану на те, щоб зробити «великий стрибок» за 10 — 15 років, а не протягом життя кількох наступних поколінь. Якщо дуже коротко, то суть пропонованого полягає у наведенні на першому етапі демократичного порядку. Далі йде виправлення соціально-психологічного настрою в країні на позитивний, іншими словами — перетворення громадян з песимістів, якими вони переважно є сьогодні, на оптимістів і утвердження в суспільстві звички до реального й плідного соціального партнерства, що визначається у концепції як «формування командного духу довіри між різними прошарками населення і його використання для стрімкого розвитку». Ключова теза концепції «УУ» — це успіх шляхом виграшу країни у конкурентній боротьбі.

Звісно, дуже велика проблема в тому, як саме навести в країні демократичний порядок, тобто створити передумови для подальшого розвитку. Як вважає голова правління «УУ» Юрій Бойко, «треба якось вплинути на еліти українського суспільства, на людей, у чиїх руках сконцентрована влада, тобто на політиків, чиновників, бізнесменів, представників ЗМІ, суддів таким чином, щоб вони почали нарешті працювати не стільки на себе, скільки на все суспільство, на його інтереси». На думку Голови Правління ВГО “Успішна Україна”, для цього всіх їх треба поставити в умови, коли вони будуть змушені працювати чесно і при цьому зможуть добиватися успіху. Такі наміри, не ідеалізм, а реальне завдання. Для цього, згідно з концепцією «Успішної України», слід ухвалити відповідні закони, спрямовані на запровадження системи жорсткої відповідальності, і «реформувати» в першу чергу людей, створивши для них умови, коли буде вигідно жити і працювати чесно. Такі громадяни «автоматично зроблять все необхідне для процвітання (власного і країни)», стверджували автори концепції. На думку Бойка, в українському суспільстві «треба поновити довіру простих громадян до політиків, довіру бізнесу до політиків і чиновників». Від двох останніх категорій громадян «успішні українці» вимагають «державницького ставлення до своєї справи», а всьому суспільству пропонують оголосити війну брехні, зазначаючи, що сьогодні немає умов, щоб будь-хто міг працювати чесно. Зокрема, бізнесмен не виживе і збанкрутує, якщо сплачуватиме всі податки, і навіть податківці це добре розуміють, а тому йдуть на компроміси з совістю і часто заплющують очі на ті чи інші порушення. «Брехні треба покласти край», — вважає Ю.Бойко, — а вже після того вводити сувору відповідальність за невиконання законів чи правил». Нинішня влада має можливість зробити ті кроки, яких не зробила влада «помаранчева». «А куди саме йти, перелік необхідних кроків, — говорить Бойко, — ми надаємо в своїй концепції». І це, як він вважає, шлях до швидкого розвитку України.

На жаль, мало кого у нашій Вітчизні сьогодні визнають пророком. Тож і на цьому зібранні у скепсисі не було нестачі. Зокрема, висловлювалися навіть думки про те, що тиск знизу на політиків та чиновників — то лише абстракція. Втім лідер відомої бізнесової спілки «Нова формація» В'ячеслав Кредісов наголосив на тому, що в Україні існують впливові громадські організації, визнані на політичному ринку країни. Однак він пропонує їм ставити виключно реалістичні цілі й пригадує досвід своєї недавньої роботи на посаді заступника міністра оборони. Тоді, говорить Кредісов, «щодня надходило звернень з різних організацій громадян не менше 10, і об'єктивно можна сказати, що в тому разі, коли вноситься якась невиконувана пропозиція, то її відкладають. А якщо надходить пропозиція, яку можна реалізувати, то до неї ставляться дуже позитивно». Кредисов радить громадським організаціям дещо зменшувати кількість цілей, які ставляться перед собою («одну, дві конкретні, які можна досягнути»). Зокрема, наприклад, створити раду громадських організацій при голові Верховної Ради. Він також охарактеризував уряд і його апарат як міцну організацію, яка завжди потужно — і раніше, і тепер — захищається від усіх пропозицій, які до неї надходять І, на його думку, не варто ставати у відносинах з нею в позу ментора, якого усі мають слухати, — це ні до чого не призведе. Натомість Кредісов пропонує бізнесу та громадськості відпрацювати процедури та формули постійних робочих стосунків громадських організацій на рівні уряду та міністерств. При цьому він не погоджується з Бойком, який наполягає на тому, що перший крок до реформування суспільних відносин мають зробити саме політики та чиновники. «Не вірно думати, що там (в уряді. — Авт. ) хтось знає, що ми тут з вами існуємо, — наголошує екс-заступник міністра і додає: — Перший крок завжди мають робити громадські організації. У них завжди об'єднуються соціально активні люди, які мають що сказати. І нинішній наш круглий стіл — це саме перший крок. Ми не чекаємо, поки до нас хтось прийде».

Приклад конкретного підходу до реформування податкової сфери подала фахівець проекту USAID «Реформа у галузі сільського господарства. Вдосконалення нормативно-законодавчої бази» Наталія Саперович. На її думку, інтеграція України до світового економічного простору вимагає заміни нині діючого податкового інструментарію на дієвіший, здатний забезпечити компроміс інтересів платників податків та держави. Як наголошує, зокрема, Саперович, вже з 2010 року в Україні замість фіксованого сільськогосподарського податку мають бути введені податок на прибуток і податок на землю.

Звичайно, концепція «Успішної України» також передбачає новації у податковій сфері. Проміж іншого, тут йдеться про «негайне зменшення надмірного податкового навантаження у більшості галузей економіки, яке призводить тільки до зростання економіки тіньової, до корупції». У зверненні учасників круглого столу пропонується ”вважати одним з головних критеріїв якості податкової системи можливість для підприємців різних галузей отримувати адекватний умовам України прибуток, чесно сплачуючи всі податки». Гадаємо, держава на цю словесну формулу не може не погодитися. Інше питання, чи відповідатимуть їй кількість податків та їхні ставки, а також система податкового адміністрування...

Як свідчить досвід “Успішної України”, коли починаємо говорити про необхідність працювати чесно, обговорення перестає бути цікавим більшості, розмова переходить в якісь інші сфери. Під час круглого столу: багато учасників визнали ініціативи “Успішної України” утопічними і такими, що протирічать науці. Їх позиція: "тільки почавши зміни з себе, тільки зробивши суспільство чесним, ми зможемо натиснути на владу і її змінити". Тобто ми отримали підтвердження цинічної тези, проти якої направлений наш проект: "Україна зможе досягти успіху тільки після зміни 3 - 4 поколінь". Але як бізнесмен може стати чесним, коли він знає, що заплативши всі податки, він збанкрутує? Як пересічні громадяни будуть ставати чесними, коли "згори" майже всі нечесні?

 “Успішна Україна” підкреслює свою "утопічну" ідею: "великий стрибок" зараз можливий тільки за умови, що кандидати, які претендують називатися елітою (по перше - політики) одумаються і прислухаються до ідеї "великого стрибка"! Без довіри (соціального капіталу) не буде суспільство терпіти необхідні непопулярні заходи і т.і.! Це - спасіння для існуючої влади. Інакше ще раз виправдається теза про "чудову" властивість наших політиків займатись "самопоїданням". Проти цього ми безсилі. 

Слід відзначити, що більшість учасників круглого столу показали оптимістичний  настрій. Як підсумок круглого столу – підписане Звернення. Інтелектуальна еліта суспільства вимагає змін!!! Це - основа нашого оптимізму.

Використано матеріали: http://www.day.kiev.ua/171836/

УКР   РУС   ENG
пошук




e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.