ВГО «Успішна Україна» оголошує
конкурс фотографій

Новини

RSS 2.0 RSS 2.0

Наші партнериГромадський рух "Моя Україна"
3 березня 2009

Додаток №1 до Відкритого звернення

Як робити? Пропозиції з практичної реалізації руху

(на прикладі Основ стратегії «Україна – 2020» від ВГО «Успішна Україна» (проект «Моя успішна Україна» («Очищення через кризу») www.uspih.org.ua)

Ми усвідомлюємо складність ситуації в країні. Світова фінансово – економічна криза вдарила по Україні дуже боляче, тому що основні ланки суспільства виявились до неї не готові: система влади недосконала і неефективна, економіка слабка і надто залежить від декількох сировинних галузей, влада і бізнес, вражені корупційним раціоналізмом, не здатні стати конкурентоспроможними, суспільство роз’єднане і розчароване  внаслідок несправедливості і недовіри до влади і бізнесу.  Відсутність стратегії розвитку і нестабільність, джерелом якої вже багато років є українська влада, не дають можливість громадянам і бізнесу повірити в майбутню Україну. Результат на початку 2009: виробництво і ВВП падають, грошей в бюджеті обмаль. Судячи зі світових тенденцій, ситуація може погіршуватись, справжня криза може бути  попереду. Україна – на краю прірви.  Кого не постав до влади, її сьогоднішніми неефективними інструментами проблем не вирішиш: бюджет будуть витрачати неефективно (м’яко кажучи), податки сплачувати не будуть, в Україну гроші не вкладатимуть, за комунальні послуги не платитимуть… На порядку денному сьогоднішньої України  два досить вірогідних сценарія розвитку: «Хаос – мародерство - рятуйся хто може»  і «Диктатура».

Ми пропонуємо третій сценарій – сценарій згуртування і продуктивної роботи демократичного суспільства.  Реалізувати цей сценарій непросто.  Потрібна копітка робота всіх потенційних учасників руху і суспільства навіть для того, щоб усвідомити сутність реалізації нашого сценарію. Просимо знайти час і вивчити наші непрості пропозиції. Немає простих виходів із складної ситуації, в якій опинилась країна.

Ми розраховуємо на те, що людям, які стоять на краю прірви, притаманна здатність одуматись. Наш рух пропонує одуматись в першу чергу владі:  Верховній Раді України, Уряду, Президенту, органам суду, всім парламентським політичним партіям, місцевим органам влади, а також великому олігархічному бізнесу, що пов’язаний з владою. Влада до 1 липня 2009 року має відкласти сварки, прибрати свої обличчя з екранів телевізорів і стати до роботи:

-          Усвідомити реальний стан України і світу, можливості і загрози майбутнього, намалювати образ справедливої конкурентоспроможної України – переможця у 2010 – 2020 роках і надалі  і розробити програму реформ – шлях до неї.  Це буде стратегія «Україна – 2020» - гарантія стабільного розвитку;

-          Риси країни – переможця у 2020 р у редакції ВГО «Успішна Україна»: 1)Справедлива держава, де плодами розвитку користуються всі громадяни і їх нащадки. В країні утворена атмосфера довіри між різними верствами суспільства, сформується так званий «соціальний капітал». 2)Держава слугує громадянам. Створено ефективну систему державної влади і країною управляють державні діячі, що піклуються про її майбутнє. 4)Раціональний здоровий спосіб життя. Обмеження надмірного споживання,  захист навколишнього середовища. 5)Конкурентоспроможні українські товаровиробники, що задовольняють значну частку внутрішнього ринку і експортують товари і послуги у таких галузях: машинобудування і інші металовитратні галузі, продовольство, продукти хімії, біотехнології і фармацевтика, інформаційно – комунікаційні технології, транспорт, в тому числі транзит. 6) Підприємства створюються і працюють на принципах цивілізованої ринкової конкуренції, використання новітніх технологій, енергозбереження, розвитку малого і середнього бізнесу. Домінуючою складовою економіки стає знаннєва, розбудовується інформаційне суспільство.

 

-          Основною складовою стратегії  «Україна -  2020» стане програма структурних реформ. Реформи формулюються у вигляді конкретних «рецептів», які нескладно закріпити законом, пояснити громадянам, забезпечити контроль виконання з боку суспільства.  Перший етап невідкладних реформ – до відповідальної, прозорої, ефективної влади і справедливості в суспільстві.  Приклад першочергових «рецептів» цього етапу: «одна гілка виконавчої влади (Уряд чи Президент)», «співвідношення центрального і місцевих бюджетів 50% - 50%», «вибори депутатів за відкритими списками», «скасування депутатської недоторканності», «обов’язкове декларування доходів і витрат партій, політиків, чиновників», «суворі невідворотні покарання за порушення закону політиками, чиновниками, суддями», тощо.  Другий етап реформ – до конкурентоспроможного бізнесу.  Це «рецепти» на кшталт: «спрощення оподаткування і зменшення ставок податків в 2 рази при суттєвому підвищенні відповідальності за ухиляння від оподаткування»,  «обов’язковий продаж валютної виручки експортерами сировинних товарів», «експортне мито на сировину із спрямуванням надходжень в банк розвитку для забезпечення кредитування українських товаровиробників і інноваційних проектів», «ставки кредитів для українських товаровиробників , що відповідають ставкам світових конкурентів», тощо. Реформи другого етапу запроваджуються тільки у випадку прийняття і переходу в стадію активної реалізації реформ першого етапу.  Розробляються структурні реформи («рецепти») в інших сферах життя. Реформи  ув’язують  одна з одною, вишикують у часі відповідно до Стратегії «Україна – 2020» і закріплюють законом.

Якщо влада одумається і виконає завдання Руху (щонайменше, пройде перший етап реформ), суспільство побачить: влада і олігархічний бізнес схаменулись і почали очищення, роботу на благо суспільства. Тоді одумаються неолігархічний великий, малий і середній бізнес:  отримавши гарантії стабільності і розвитку країни від влади, вони  використають  всі наявні можливості для розвитку і підвищення конкурентоспроможності в інтересах власників і робітників. Запрацюють податкові механізми. Податкові надходження суттєво збільшаться. Громадяни повірять владі і бізнесу, заспокояться, понесуть гроші в банки, вкладуть їх в акції українських підприємств, візьмуть участь у фінансуванні об’єктів Євро – 2012 (якщо влада додумається зробити їх відкритими акціонерними товариствами), куплять держоблігації (можливо, на початковому етапі – під заставу державної нерухомості), сплатять комунальні послуги за ринковими тарифами… Країна запрацює як здоровий організм.  

Відзначимо, що запропонований підхід, незважаючи на його складність, не є дорогим для суспільства. Більшість реформ майже безкоштовні, тому що направлені не на розподіл ресурсів, яких зараз і в перспективі буде обмаль, а на створення умов для продуктивної роботи. Природно, втратять олігархи і сучасні політики. Але вони отримають перспективу перетворитись в конкурентоспроможних бізнесменів і державних діячів (звичайно, якщо одумаються). Такої перспективи  вони можуть не мати у випадках, якщо події в країні розвиватимуться за іншими вказаними вище сценаріями.

Як вийти з кризи?

Головне, на нашу думку – усвідомити «Куди?». На нашу думку, тільки те суспільство, яке має народитись в результаті руху «Моя Україна» – згуртоване, з образом майбутньої країни в голові  і з розумінням шляху до неї – здатне не тільки сприйняти важкі, часто непопулярні антикризові заходи і подолати кризу, а й використати шанс розвитку, який криза нам дає. Тому програма антикризових заходів для України має бути написана з розрахунком саме на запропонований сценарій згуртування і продуктивної роботи суспільства, що ґрунтуватиметься на структурних реформах стратегії «Україна – 2020». Невідкладна реалізація першого і другого етапів стратегічних реформ дасть змогу покласти край розкраданням, лобістським спробам розтягнути дуже маленький кризовий бюджет, популізму і стануть найважливішими антикризовими заходами.  Решта очевидна: обмеження державних витрат, економія в інших сферах, не пов’язаних із споживанням продукції українського виробництва,  гасіння кризових пожеж (наприклад, в банківській сфері, будівництві) за визначеними наперед (на декілька років)  правилами, стратегічний розвиток не за рахунок роздачі бюджетних грошей, а за рахунок створення умов для розвитку в потрібному напрямку. Жага людей, бізнесу до виживання і розвитку здолає яку завгодно кризу. Влада має створити умови і не заважати продуктивним силам суспільства!

 

Алгоритм узгодження проектів основ стратегії «Україна – 2020» між учасниками руху

Основні дії і заходи:

- Кожен учасник формулює риси  України – 2020 і  програму реформ – свій проект «Основи стратегії «Україна – 2020» і проект невідкладних антикризових заходів «Антикриза -2012». З метою уніфікації реформ пропонується використовувати методику  Інституту розвитку менеджменту (Лозанна) і групувати реформи у 4 сферах: Ефективна влада, Ефективний бізнес, Макроекономічна динаміка і Інфраструктура;

- Версія ВГО «Успішна Україна» міститься в програмі «Моя успішна Україна» www.uspih.org.ua Це – початкове значення «проекту реформ» за версією ВГО «Успішна Україна». Таких проектів може бути багато (скільки учасників руху, стільки проектів, навіть при одному й тому ж образу майбутньої України);

- В основу роботи найпростішої системи аналізу, корекції, узгодження проектів можна покласти метод послідовних ітерацій з «суспільно – політичними нюансами». Працює він таким чином:
Перша ітерація: Організація «А» вивчає версію проекту ВГО «Успішна Україна» (Проект «Основи стратегії «Україна – 2020» і проект невідкладних антикризових заходів «Антикриза -2012») і формулює свої пропозиції. Ті риси України – 2020 і реформи, що співпадають, стають спільними. По тим, що – ні, відбувається дискусія і приймаються консенсусні рішення. У узгоджений проект - результат першої ітерації - включають також риси і заходи, по яким не досягнуто консенсусу, з індикаторами приналежності до організації (партії);

Друга  і наступні ітерації – аналогічно за участю інших організацій. З метою обмеження кількості заходів, по яким не досягнуто консенсусу, можна відкидати ті, які не набирають встановленого мінімуму прихильників. Але тут має працювати механізм захисту від рокових помилок. Збереження переліку заходів, по яким не досягнуто консенсусу, виглядає більш демократичним.
- Створюється інтернет – сайт з висвітленням результатів руху: показувати результати кожної ітерації, тощо;

-                     25 – 30 березня 2009 р проводиться підсумковий круглий стіл за участю всіх учасників руху. Затверджується звернення з вимогами до влади. До звернення додаються узгоджені серед учасників руху Основи стратегії «Україна – 2020» і програма невідкладних антикризових заходів.

 

 Коментарі

2009-04-30 21:04 Анатолій Ковальов
Ви робите чудову справу. На жаль, я лише сьогодні про Вас узнав.
Зайдіть, будь ласка на сайт. Тут є наше бачення проблеми і способу вирішення. Чекаю від вас зауважень і пропозицій. Мені здається, ми будемо разом. Успіхів! Допоможіть, будь ласка нам.
www.spt.ucoz.ua
Захист від спаму *
 
УКР   РУС   ENG
пошук
e-mail:

© 2004-2007 ВГО "Успішна Україна". Усі права на матеріали, що знаходяться на сайті, охороняються у відповідності з законодавством України. У разі будь-якого використання матеріалів сайта, гіперпосилання на www.uspishnaukraina.com.ua є обов'язковим.